Arts & Science Outstanding Achievement Awards

AS Outstanding Achievement Awards web banner

Hosted by Dean Melanie Woodin

Please join us for this virtual celebration to honour excellence in teaching and administrative service within the Faculty of Arts & Science.

Wednesday, May 5, 2021
4-5 pm

 

Join the Event

 

Please register by May 3, 2021. An event link will be sent to you after registration.

For further information or questions, please email spo.artsci@utoronto.ca

 

Honourees

Dean's Outstanding Teaching Awards

2019-2020

2020-2021

  • Jotaro Arimori, Department of East Asian Studies 
  • Jessica D'eon, Department of Chemistry 
  • Alistair Dias, Human Biology Program 
  • Gillian Hamilton, Department of Economics 
  • Nicole Mideo, Department of Ecology & Evolutionary Biology 
  • Andrea Williams, Director, Writing-Integrated Teaching 
  • Jennifer Harris, Department for the Study of Religion 
  • Alex Hernandez, Department of English 
  • Barbora Morra, Department of Chemistry 

 

 

 

 
Superior Teaching Awards

2019-2020

2020-2021

Graduate Course Instructors

  • Emma McClure, Department of Philosophy 
  • Alex Stringer, Department of Statistical Sciences  

Sessional Instructors

  • Khalid Ahmed, African Studies Program, New College  
  • S. Trimble, Women & Gender Studies Institute  

Graduate Course Instructors

  • C Dalrymple-Fraser, Department of Philosophy 
  • Matt Sourisseau, Department of Mathematics 

Sessional Instructors

  • Igor Shoikhedbrod, Trinity College, Ethics, Law & Society 
  • Shawn Micallef, University College and Innis College 

 

 

 
Dean's Outstanding Staff Awards

2019-2020

2020-2021

Student Life Award

  • Dana Patterson, Human Biology Program  

Technical Service Award  

  • Lisa Matchett, Cell and Systems Biology   

Administrative Service Award  

  • Yvonne MacNeil, University College  

Distinguished Long Service Award  

  • Laurane Harding, School of the Environment 

 

 

 

 

 

Student Life Award 

  • Antonela Arhin, Centre for Diaspora and Transnational Studies  
  • Eric Correia, Department of Philosophy  
  • Kerri Huffman, New College   

Technical Service Award  

  • Darcy Burns, Department of Chemistry  
  • Christine McCaul, Biological Sciences Facility (CSB, Psychology) 
  • Misha Schwartz, Department of Computer Science  

Administrative Service Award  

  • Alice Chow, Dunlap Institute for Astronomy & Astrophysics  
  • Carrie Greenop, Office of the Dean, Faculty of Arts & Science  
  • Tanya Pitel, Woodsworth College & Centre for Industrial Relations and Human Resources  

Distinguished Long Service Award  

  • Alan Lough, Department of Chemistry  
  • Maria Leonor Vivona, Department of Near & Middle Eastern Civilizations